Grammar school pupils rewarded

King Edward VI Grammar School in Louth presentation evening 2013/14. Year 8 -11 effort prizes.
King Edward VI Grammar School in Louth presentation evening 2013/14. Year 8 -11 effort prizes.

Pupils at King Edward VI Grammar School in Louth have been rewarded for their efforts at the school’s annual presentation evening.

The awards evening recognised pupils efforts from across the whole school, from Year 7 to the Sixth Form.

King Edward VI Grammar School in Louth presentation evening 2013/14. 'These awards were presented to pupils with outstanding A-level results.

King Edward VI Grammar School in Louth presentation evening 2013/14. 'These awards were presented to pupils with outstanding A-level results.

Pupils that were rewarded in Year 7 included: Angus Ballantyne, Yasmin England, Ben Browne, Poppy Farrow, Joseph Vickers, Courtney Clare, James Walker, Emily Farmery and Veroni ka Timofejeva.

Pupil awards in Year 8: Richard Bell, Amy Page, Haydn Hopkinson, Carlissa Daniels, Tilly Varrall, Dylan Youles and Hannah Johnson.

Year 9: Jack Leeming, Erin Ramsay, Bowen Drewery, Poppy Wilkinson, Jamie Goddard, Mia Alexander, Lucas Pidgen, Kathryn Hastings, Rebecca Flowers and Rebekah Barnes.

The presentation of awards to pupils in years 7,8 and 9 were presented by The Warden, Margaret Johnson.

Year 10 award recipients are: Robert Lynam, Clare Ballantyne, Charles Benton, Chelsea Garland, Megan Hodgson, Joseph Lee, Victoria Lowther and Michael Stoll.

Year 11: Benjamin Watcham, Sarah Ronchetti, Christopher Bell, Sophie Claypole, Dominic Kirkham, Malik Majeed, Ellen Parkes, Maryam Latif, Juliet Rounce, Callaum Fawcett, Thomas Collins, Harriet Thompson, Eleanor Johnson and Samuel Hotson.

The presentation of prizes to pupils in years 10 and 11 were presented by Warden to the Foundation, Harry Burgin.

Year 12: Luke Aldrich, Helen Anderson, Ruari Ballantyne, Rachel Bell, Alice Blackwell, Frank Bojen, Lilley Bridges, James Brown, Lucy Burns, Thomas Bushell, Thomas Childs, Grant Clark, William Curtis, Katy Darke, Polly Dickson, Yekaterina Dowling, Emma Green, Frnaces Haley, Victoria Harries, Peter Higgins, Naomi Jerrard, Daniella Kaye, Alexander Lech, Zackary Lewis, Laura Martin, Etienne Ramsay, Katie Reeson, Sara Richards, Georgia Richardson, Maisie Thurman, Megan Tibberts, Elliott Turner, Molly Unwin, Harry Vickers, Morgan Vickers, Bilal Waheed, Peter Wattle and Edward Winney.

The presentations of year 12 prizes and commendations to pupils in uear 12 were presented by Maureen Lill, president of the Old Ludensian Club.

Year 13: Heba Abourawi, Matthew Alcock, Grace Alexander, David Amey, Robert Bell, Derek Briggs, George Brumpton, Natalie Calthorpe, Diyar Ceylan, Matthew Clarkson, Naomi Coffey-May, Lydia Copinger, Alice Cui, Alex Damms, Lily-Rose Darwood, Sophie Grant, Thomas Hankey, Kyle Harris, Samuel Harrison, Clare Higgins, Dawn Ho, Rebekah Hulme, Callum Jones, Georgina Langley, Talia Lee-Skudder, Rebecca Lidstone-Scott, Ellie Malone, Charlotte Manton, Billie Matchett, Harry Maw, Amy Milson, Rhian Nicholas, Isobel Parkes, Luke Petchell, Rebecca Petchell, Sophie Phillips, Thomas Ryder, Jessica Sanderson, Dinah Smith, Jordan Smith, Stella Spriggs, Simon Stevenson, Samuel Still, Hannah Taylor, Ebony Torrington, Charles Vickers, Ben Vincent, Elizabeth Wilson and Kirsty Wivell.

Presentation of year 13 awards were presented by Headmaster James Lascelles.